«Чорна борода» - «сатана» Карибського моря

Інколи цікаво звернути увагу на невеликі події, які майже нічого не змінили у геополітиці світу, а ще цікавіше - на людей. Справді, можна довго говорити про Олівера Кромвеля, Людовіка XIV, Наполеона І, Отто фон Бісмарка як про людей, які мали значний вплив у своїй державі і за її межами. Проте історія складається ще й із «маленьких», не менш відомих людей. Одною з них і був Едвард Тіч за прізвиськом «Чорна борода».
Справді, Тіч більше відомий у художніх книжках та фільмах, ніж у історичній науці, більше того, його не згадують навіть на уроках історії в школах. Як на мене, то ця людина заслуговує уваги.
Точне місце народження майбутнього пірата не відомо. Науковці вважали, що, скоріш за все, він народився у Лондоні або в Бристолі. Про його дитинство та юнацтво немає відомостей взагалі. Вперше він згадується у жовтні 1717 року в газеті «Boston News-Letter». Правда тоді він ще був під орудою Бенджаміна Горніголда. Багато науковців схиляються і до того, що Едвард Тіч брав участь у Війні за іспанську спадщину, відомої також як війна королеви Анни, адже пізніше Тіч дав флагману свого піратського флоту назву «Помста королеви Анни».
Протягом всього 1717 року Едвард боровся проти французів. Разом з іншими Тіч зумів захопити барк, що йшов під командуванням капітана Тюрбара з Бермудських островів. Команда Горніголда отримала значні запаси продовольства для продовження своїх нападів.
Наприкінці 1717 року губернатор Багамських островів Вудс Роджерс оголосив війну з піратами. Горнігорд вирішив здатися британській владі і отримати амністію, за ним пішла частина команди. Едвард Тіч відмовився піти на капітуляцію і підняв над своїм кораблем чорний прапор, тим самим продовживши війну з урядом Британії.
До початку 1718 року Тіч зумів зібрати команду з 300 осіб. У травні 1718 корабель «Чорної бороди» підійшов до міста Чарльзтаун в Південній Кароліні. Підкупивши губернатора Північної Кароліни, Тіч продовжував займатися розбоєм.

Нагорода за голову пірата, чиє ім'я гриміло всіма морями, не примусила себе довго чекати. Наприкінці весни 1718 року Олександр Спотсвуд, він же губернатор Вірджинії, опублікував прокламацію, де пообіцяв нагороду в 100 фунтів стерлінгів тому, хто захопить в полон або вб'є Тіча. Звідси і йшла відома фраза: «Dead or alive». Також було перераховано низку піратів за яких також була нагорода.
Губернатор найняв британського лейтенанта Роберта Мейнарда, щоб той вбив Тіча. Майже півроку велися пошуки відомого пірата і вже 22 листопада 1718 року відбувся абордажний бій між командами «Чорної бороди» та Мейнарда, під час якого капітан і команда була знижена вщент. Сам Едвард отримав 25 шабельних поранень і останній впав у бою. Лейтенант Мейнард відрізав голову Тіча і підвісив до реї свого корабля... Це був найкращий кінець для пірата... Загинути у бою не за корабель, а за життя... Тіч ніколи не хотів бути повішений, як більшість його «колег по роботі».
«Чорна борода» мав досить цікавий прапор: скелет, що тримає в руках пісочний годинник і готується пронизати списом серце. Прапор попереджав, що полонених не беруть.

Едвард Тіч став відомим на весь світ. Завдяки своєму незвичайному образу він став найвідомішим піратом часів «Золотого віку» карибського піратства. Надалі виникло багато легенд, підтвердити або спростувати які вже не виявляється можливим.
«Чорна борода» послужив прототипом для образу пірата Флінта в романі Р. Л. Стівенсона «Острів скарбів». Хтозна, можливо саме цей образ пірата і наштовхнув відомого письменника до написання роману.
Едвард Тіч також зустрічається у сучасних фільмах. Найвідоміший з них вийшов у травні 2011 року під назвою «Пірати Карибського моря: На дивних берегах», що став культовим у цілій сазі.

Загалом можна сказати, що пірат Едвард Тіч «Чорна борода» є досить цікавим персонажем в історії, правда дослідження його біографії на сьогоднішній момент є практично неможливим.
Студент ІІІ курсу
історичного факультету
Турковський Тарас