Корабель-привид – між міфом та реальністю...

27.02.2018

Міфи і легенди є невід'ємною частиною кожного народу, кожної нації. Саме вони в давнину об'єднували різні покоління роду. Проте зустрічаються і такі собі «професійні» легенди, тобто по якійсь конкретній галузі праці. Одна легенда може наводити як страх, так і почуття гордості. Саме легенда про «Летючого голландця» лякала усіх моряків ще з кінця першої третини ХVIII століття.

На сьогоднішній день достеменно не відомо міф це, чи правда. Легенда розповідає, що у 1700-ті роки капітан голландського корабля Філіп Ван дер Деккен, на зворотному шляху з Ост-Індії, взяв на свій борт молоду пару, де йому сподобалася дівчина. Її коханого він убив, проте дівчина викинулася за борт. Коли корабель обгинав мис Доброї Надії, то потрапив у шторм. Команда корабля підняла бунт і хотіла заставити капітана перечекати шторм у найближчій бухті. Ван дер Деккен не прислухався. Він застрелив штурмана і ще кількох незадоволених, а потім поклявся кістками своєї матері, що ніхто не зійде на берег, поки вони не обігнуть мис. Так він і накликав прокляття на команду. Корабель-привид не може приступити до берег і приречений вічно скитатися океаном.

Є ще багато версій стосовно виникнення «Летючого голландця». До прикладу те, що команда корабля, поспішаючи додому, не прийшла на допомогу кораблю, що тонув, за що і була проклята. До речі, цю історію використав у своїй трилогії «Володар перснів» Дж. Р. Р. Толкін, а саме у третій книзі, де була описана армія мертвяків, що не прийшли на допомогу, коли їх кликав король.

Легенда про корабель-привид не оминула увага і науковців. Багато моряків розповідали, що бачили щось на горизонті, багато кораблів припливають до бухти пустими (без команди). Науковці пояснюють, що це, скоріш за все, колись давно, хтось з моряків, побачив міраж, фата-моргану, і тишком нишком видумав легенду, щоб налягати своїх побратимів, адже тоді не знали про це явище і одразу сприймали як щось незвичайне, містичне.

Вперше, по-науковому, пояснити ефект «Летючого голландця» взявся Фредерік Маріят у 1853 році, де він, посилаючись на легенду, намагався спростувати її і довести, що це лише міраж і чиясь видумка, яка, незважаючи на це, швидко поширилася між моряками.

Якби там не було, але легенда має право на існування. Без легенд і міфів життя здається нецікавим. Багато письменників у своїх творах запозичують історії з міфів та легенд. І легенда про «Летючого голландця» не є виключенням. Є художні твори, опери, п'єси, фільми, які присвячені кораблю-привиду. Ці проекти стають успішними, а сюжети захопливими, адже творці по-своєму зображують «Летючого голландця», що привертає увагу читачів і глядачів. Через те, більшість не хочуть думати про якесь там явище, а хочуть вірити, що таке було - і це прекрасно, погодьтеся...

Студент ІІІ курсу

історичного факультету

Турковський Тарас

© 2018, м. Кам'янець-Подільський
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати