Історія відомого фразеологізму

Українська мова і література багата на різного роду фразеологізми. Сьогодні в Україні немає людини, яка б не знала жодного «крилатого вислову». Проте, більшість людей, не здогадуються про походження того чи іншого фразеологізму.
Найвідоміший (на думку автора) «крилатий вислів» звучить так: «Дивиться, як баран на нові ворота». Цей фразеологізм люди чули від батьків, дідів, або, можливо, у найвідомішому інтерв'ю сьогоднішнього губернатора Закарпатської області Геннадія Москаля в Чернівцях у 2012 році. Не дивлячись на це, ніхто навіть не задумувався над тим, звідки походить цей вислів.
Існує версія, яка відносить заснування вищеназваного фразеологізму до часів Античності. У Стародавніх Греції і Риму використовували стінобитне знаряддя, яке носило назву «таран». На перший погляд, він ніяк не пов'язаний із бараном, проте все зовсім не так.
Спершу потрібно вкопатися у історію тарана. Як вже зазначалося вище, таран - це стінобитна зброя, що мала вигляд колоди з дерева, часто на кінчику була підсилена металевими пластинами і використовувалася для руйнування стін, веж і воріт. Таран переносився за допомогою людської сили і мав як малі, так і надзвичайно великі розміри. В останньому варіанті його переміщали за допомогою сили худоби.

Дуже часто цей винахід приписують грекам, проте тарани були відомі ще ассирійцям. У І ст. до н.е. римський автору своїй праціВітрувій приписує винахід стінобитної зброї карфагенянам, ніби завдяки тарану вони змогли взять іспанське місто Кадіс. Проте відразу автор переходить до Філіпа ІІ, який у 340 р. до н.е. застосував таран для взяття грецького міста Візантій. Так само пише і Афіней Механік, що жив тоді ж, що і Вітрувій.
Таран, бувало, називали «черепаха». Це, зазвичай, великі за розміром знаряддя облоги, що були накриті дахом, щоб захистити людей, або худобу, що тягнуть таран, від обстрілу ззовні, а колода, неначе голова черепахи, ховалася (такий і був відомим стрій римського війська під час наступу).
Так ось, ручний таран (невеликий, переносився десятком людей) у римлян називався «бараном» (лат. aries). Римляни навчилися будувати тарани у греків і вперше використали у Другій Пунічній війні. Звучить фантастично, проте для пересування одного з найбільших римських таранів того часу, потрібно було 6 000 легіонерів.

Чому ж таран називали «бараном»? На думку автора IVстоліття Вегеція, це пов'язано з тим, що таран копіює тактику нападу цієї тварини. Тим більше, зараз відомо чимало знахідок масивних наконечників для таранів, які зроблені у вигляді баранячої голови.
Як ми бачимо, є багато фактів, що можуть підтвердити походження фразеологізму, проте прямої згадки (слово в слово) ніде немає. Тому, кожен вибирає для себе, у що йому вірити.
Студент ІІІ курсу історичного факультету
Турковський Тарас